5.12.2008
Hankala alku Walesissa
Mikkeliläinen ralliautoilija Jari Ketomaa lähti luottavaisena puolustamaan N-ryhmän MM-sarjan kolmossijaansa, mutta Walesin rallin ensimmäinen kilpailupäivä oli Ketomaalle kaikkea muuta kuin helppo.
Kilpailun ensimmäinen erikoiskoe peruttiin liian talvisten olosuhteiden takia, jonka lisäksi muitakin päivän pätkiä lyhennettiin.
» Se oli oikea päätös järjestäjiltä, koska käytössämme olevilla rallirenkailla ei olisi ollut turvallista ajaa lumella, Ketomaa myönsi.
Ketomaan ja kartanlukija Miika Teiskosen ongelmat alkoivat EK2:lla, kun nuottien kanssa oli ongelmia. Suurempi aikahukka odotti kuitenkin päivän pisimmällä pätkällä, EK3:lla.
» Täällä on monilla pätkillä vesiesteitä, joista ajetaan lähes täysillä läpi yleisön hurratessa. Meille kävi kaksi kertaa niin, että moottori melkein sammui vesiesteen jälkeen. Menetin paljon aikaa, kun kone ei käynyt eikä vetänyt sen jälkeen kunnolla.
» Toivottavasti jatkossa säästymme ongelmilta ja pääsisimme takaisin taistelemaan N-ryhmän MM-mitalista, kahdeksantena ajava Ketomaa kertasi.
Walesin MM-rallin N-ryhmän tilanne EK8:n jälkeen:
1. Guy Wilks (GB) Mitsubishi 33.26,9
2. Patrik Flodin (SWE) Subaru + 29,4
3. Andreas Aigner (AUT) Mitsubishi + 40,8
..
8. Jari Ketomaa Subaru + 1.54,3 |